Rejs dookoła świata bez jakichkolwiek spalin

Rejs dookoła świata bez jakichkolwiek spalin

Dowiedz się jaki jest nasz udział w projekcie

Ya żegluje po całym świecie bez korzystania z paliw kopalnych. Bez oleju napędowego, bez gazu, bez benzyny. Życie na pokładzie jest neutralne energetycznie i bardzo wygodne.

Na pokładzie Ya znajdują się trzy źródła mocy: wiatrak, panele słoneczne i dwa silniki elektryczne E-TECH pełniące również rolę dynama. Łatwo je uruchomić przy prędkości zaledwie powyżej 5 węzłów. W przybliżeniu przez 90% naszego czasu morskiego śruby napędowe dostarczają energię elektryczną, przez 9% nie są używane z powodu braku wiatru, a tylko 1% czasu używamy ich do napędu.

Pod statkiem znajdują się dwie śruby, każda podłączona do dynama. Podczas żeglowania pędniki stawiają opór i zaczynają się kręcić. Każdy silnik elektryczny przełączamy na funkcję dynamo, a dynamo dostarcza prąd do akumulatorów.

The E-Tech engine is also a dynamo – you simply switch the mode with a button or key.

Silnik elektryczny z magnesem stałym można łatwo zamienić na wydajne dynamo. Pod względem technicznym ten typ jest taki sam jak staromodne dynamo rowerowe. Obroty obecnego silnika elektrycznego (a tym samym dynamo) nie muszą być bardzo wysokie. Więc nie potrzebujesz skrzynki redukcyjnej. Wolno obracający się pędnik jest bardziej wydajny, zarówno pod względem wytwarzania, jak i napędu. Ale przy wolnych obrotach śmigło musi być większe i powinno być inaczej zaprojektowane, aby uzyskać tak dobrą wydajność.

Za pomocą jednego przycisku każdy z dwóch 6,5 kW silników E-Tech można przełączyć na dynama. Te silniki / dynama zostały wybrane z kilku powodów. Silniki te są silnikami z magnesami stałymi i doskonale nadają się jako dynamo. Pięć rzeczy zadecydowało o wyborze E-Tech

  • Są bez szczotkowe. Podobnie jak większość morskich silników elektrycznych, nie mają już szczotek, które „ciągną się” wzdłuż wirnika. Szczotki trzeba byłoby często wymieniać. Dotyczy to w szczególności jachtów przyjaznych środowisku, ponieważ w takich jachtach silniki są używane przez prawie wszystkie godziny żeglugi: jako dynamo (60-70% czasu) i jako silnik (10-15% czasu).
  • Pełne chłodzenie cieczą. Nie tylko silnik, ale także kontroler zawierający tranzystory i tym podobne jest chłodzony cieczą. Dobre chłodzenie oznacza, że ​​ciepło nie jest tracone. Jest to zarówno przyrost mocy, jak i napędu.
  • Podwójne łożysko oporowe. Łożysko oporowe jest umieszczone pomiędzy silnikiem a śrubą napędową i pochłania ciśnienie wytwarzane przez śmigło. Zapobiega to wywieraniu siły przez śmigło na sam silnik. Stały nacisk na silnik powodowałby zużycie, więc zapobiega się temu. Większość silników elektrycznych ma łożysko oporowe tylko po „stronie napędu”. Ale na jachtach zeroemisyjnych, silnik jest zwykle generatorem, a moc jest zwykle plynie w drugim kierunku. Śmigło nie „pcha”, ale „ciągnie”. Dlatego silnik E-Tech jest wyposażony w drugie łożysko oporowe.
  • Silnik synchroniczny. Silnik synchroniczny idealnie nadaje się jako silnik i jako dynamo. Może niejako „wpłynąć” na to.
  • Niski maksymalny obrót. Fabrycznie można ustawić maksymalne obroty na minutę. W Ya maksymalne obroty to tylko 1040 RPM, z dość wysokim momentem obrotowym (Nm). Wolniejsze obroty śmigła mają trzy zalety: większą wydajność, mniejszy hałas, mniejsze zużycie.

Jednak taki silnik jest droższy w zakupie, więc ludzie kupują tańszy, a następnie używają przekładni redukcyjnej. Jednak ze względu na przekładnie zębate taka redukcja oznacza opór, a więc mniej energii do (napędu) i z (generacji) pędnika. Kolejną zaletą niższych obrotów jest to, że wszystkie części ruchome nie ulegają zużyciu. Bardziej trwała żywotność i wyższa niezawodność.

The two electric engines and Autopropellors are most e cient.

Ya został specjalnie zaprojektowany i zbudowany jako zero emisyjny statek żaglowy. Ma udokumentowane osiągnięcia. Ya odbył już podróż dookoła świata, będąc pierwszym statkiem, który w ogóle nie korzystał z paliw kopalnych.

Cieszymy się, że jako producent silników elektrycznych E-TECH mamy znaczący wpływ na ulepszanie świata. Czyste powietrze to tylko jeden z pozytywnych efektów naszej pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym projekcie w którym bierzemy udział? Zajrzyj na oficjalną stronę  www.fossilfreearoundtheworld.org

The Ya sails around the world without using fossil fuels.

pozostałe nowości

Aktualności
Grigorij Shenkman

Silniki elektryczne – sama przyjemność

https://starboats.eu/wp-content/uploads/2023/12/10000000_1806696483096217_3127302917962936816_n-1-1.mp4 Tymczasem… wiele osób zastanawia się dlaczego warto przesiąść się w swojej łodzi na silnik elektryczny. Podajemy kilka ważnych powodów. Ekologiczność: Silniki elektryczne są czystsze

Read More »
Aktualności
Grigorij Shenkman

Ogłoszenie prasowe: Nowa umowa dealerska

Umowa dealerska między: MÖRER Elektronika Morska i E-TECH Silniki Elektryczne. E-TECH, polska firma, produkująca od 2009 roku napędy łodzi elektrycznych, ma przyjemność poinformować, że zawarła

Read More »
Aktualności
Grigorij Shenkman

boot Düsseldorf 21-29 Stycznia 2023

     Naprawdę nie możemy się doczekać naszego spotkania. Już 21 Stycznia rozpoczynają się wiodące w branży targi boot Düsseldorf. To będzie porządny początek roku.

Read More »